Jak często przycinać gałęzie drzew?
Gałęzie drzew owocowych przycina się zimą, gdy rośliny są w stanie spoczynku, oraz latem w okresie wegetacji. Częstotliwość cięcia gałęzi zależy od rodzaju cięcia oraz jego pożądanych efektów. Sprawdź w naszym wpisie, jak często przycinać gałęzie drzew, a także co zrobić z przyciętymi gałęziami, aby nie zaśmiecały terenu działki.
Jaka jest zalecana częstotliwość przycinania gałęzi drzew?
Wyróżnić można kilka rodzajów cięć, przeprowadzanych z różną częstotliwością. Cięcie gałęzi starszych drzew przeprowadza się raz na dwa lata, najlepiej w stanie spoczynku rośliny lub po zbiorze owoców. W jego trakcie usuwa się stare pędy i konary, a także przycina zbyt mocne rozgałęzienia. W efekcie pobudzony zostaje rozwój nowych pędów. Co roku, od momentu rozpoczęcia okresu owocowania, można natomiast przycinać gałęzie drzew w celu ich odpowiedniego uformowania oraz niepotrzebnych gałęzi.
Kolejny rodzaj cięcia można nazwać cięciem sanitarnym, które wykonuje się, gdy gałęzie drzew zostały zarażone hubą, rakiem lub zgnilizną. Usuwając chore, suche oraz uszkodzone pędy suche dajemy drzewu lepszą możliwość rozwoju, podobnie jak w przypadku cięcia prześwietlającego, wykonywanego, gdy drzewo jest zbyt rozrośnięte. Aby do owoców docierała jak największa ilość słońca, przycinaj gałęzie w terminie zimowo-wiosennym lub letnim. Warto również regularnie przycinać gałęzie krzyżujące się lub skierowane do wnętrza korony.
Co zrobić z obciętymi gałęziami?
Aby pozbyć się obciętych gałęzi, zalegających na terenie działki lub ogrodu, warto wypożyczyć oferowany przez nas rozdrabniacz do gałęzi. Jest to funkcjonalne urządzenie poręcznych rozmiarów, wyposażone w układ tnąco-rozdrabniający oraz w specjalny otwór, przez który z góry podaje się gałęzie. Oferowane przez nas elektryczne rozdrabniacze zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć brudzenie przestrzeni dookoła maszyny i aby uchronić użytkownika przed odpryskami drewna. Dostępne w naszej ofercie urządzenie jest nie tylko bezpieczne w użytkowaniu, lecz również niezwykle praktyczne, gdyż posiada wbudowany kosz na ścinki po gałęziach. Niektóre modele zaopatrzone zostały w system mocowania worków, do których trafiają zrębki drewna.
Rozdrabniacz do gałęzi posiada wiele zalet. Dzięki niemu nie tylko utrzymasz porządek na działce, lecz również przyczynisz się do dobrostanu naszej planety. Rozdrobnione gałęzie możesz bowiem powtórnie wykorzystać, na przykład jako wkład do kompostownika, naturalną podsypkę dla roślin lub dekoracyjny element ogrodu.