Na czym polega cyklinowanie parkietu?
Upływ czasu pozostawia ślady na każdej, nawet najtrwalszej powierzchni. Nie inaczej jest w przypadku parkietów. Utrata blasku i liczne zarysowania to efekty ich codziennej eksploatacji. Mimo licznych starań i zabiegów pielęgnacyjnych zwykle trudno im zapobiec. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym zniszczona drewniana podłoga może wyglądać jak nowa. Jedną z takich metod odświeżenia jej wyglądu jest cyklinowanie.
Jak wygląda zabieg cyklinowania podłogi?
Cyklinowanie parkietu polega na renowacji drewnianej podłogi poprzez zdarcie jej wierzchniej, zniszczonej warstwy. W ten sposób można pozbyć się wszystkich przetarć, zarysowań, a nawet przebarwień, które nie doprowadziły do uszkodzenia głębokich struktur drewna. W efekcie cyklinowania odsłania się niezarysowane warstwy parkietu, które wyglądają jak nowe. Podczas takiego zabiegu zastosowanie znajdują specjalne maszyny zwane cykliniarkami. Zniszczone warstwy podłogi są usuwane przy pomocy papieru ściernego o różnej gramaturze. Cyklinowanie można przeprowadzić samodzielnie, korzystając ze sprzętu np. wypożyczalni cykliniarek. Ci, którzy jednak nie chcą samodzielnie podejmować się tego zadania, mogą je zlecić profesjonalistom.
Czy samo cyklinowanie wystarczy?
I choć różnice w wyglądzie podłogi da się zauważyć niemalże od razu po zdarciu wierzchniej warstwy drewna, warto zabieg cyklinowania połączyć z nałożeniem specjalnych impregnatów. Zastosowanie takich preparatów ochronnych zabezpieczy podłogę przed szybkim zniszczeniem w przyszłości. Co więcej, należy pamiętać, że w przypadku mocno wyeksploatowanych parkietów niekiedy nie obejdzie się bez uzupełnienia ubytków. Stosuje się do tego np. specjalną substancję na bazie żywicy. Niektórzy po zabiegu cyklinowania decydują się też na lakierowanie podłogi.